* Wstęp:
Ten artykuł dedykuję mojemu koledze, znanemu z Facebooka jako Ben Looker. To on wielokrotnie wskazywał mi drogę, którą należy podążać po krętych ścieżkach biochemii ludzkiego organizmu, rozwiewał wątpliwości natury naszego ciała oraz pomagał odkrywać tajniki sprawności najlepszych atletów tego globu. Ben dziękuję, obyś już zawsze był taką wskazówką dla nas wszystkich.
* Czym jest prekursor NAD+ oraz dlaczego bez niego życie jest cięższe.
?Na początek zobaczmy co ma do powiedzenia na ten temat stara dobra wikipedia. Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy to NADH w formie zredukowanej, oraz NAD+ w formie utlenionej. To nukleotyd (czyli związki składowe DNA i RNA) pełniący ważną rolę w oddychaniu komórkowym. Jest to koenzym, podobnie jak, np.: ATP, ale jego funkcja jest nieco inna. ATP to podstawowa jednostka energetyczna, jednak sama z siebie się nie zredukuje i nie wykorzysta w cyklu Krebsa. Aby tego typu reakcje miały miejsce jest potrzebne wiele substancji pomocniczych, a wśród nich znajduje się właśnie owy NAD+. Jaka jest jego funkcja? Zasadniczo podstawowa, gdyż jest on akceptorem wodorowym, który się „pałęta” po naszej komórce w wyniku licznych dehydrogenaz w trakcie pracy organizmu. Mógłbym tutaj podać wam całościowe i fachowe wyjaśnienie jak to w zasadzie działa na przykładzie cyklu Krebsa, ale zdecyduję się tutaj na skróconą formę informacji. Dociekliwych oczywiście odsyłam do piśmiennictwa ujętego na dole. Więc NAD+ jest wykorzystywany jako substrat w 3 reakcjach cyklu Krebsa, tj.:
- Utleniania Izocytrynianiu do Szczwiobursztynianu
- Dekarboksylacji Alfa-Ketogluturanu do Bursztyno-CoA
- Utlenianiu L-Jabłczanu do Szczawiooctanu
?Cykl Krebsa, który jest końcowym etapem metabolizmu tlenowego komórek jest tym co nas interesuje, z punktu widzenia sportowca, bo jego sprawność decyduje o sprawności energetycznej naszych komórek. Składa się on z 10 przemian, z czego jak widać w 3 z nich używamy owego NAD+. W organizmie nie występuje on „naturalnie” sam z siebie, jest natomiast „produkowany” w wyniku utleniania zredukowanej formy NADH. Zatem jeśli dostarczymy jego prekursor z zewnątrz… Zaczyna coś świtać? Tak zdecydowanie przyspieszamy i usprawniamy cykl Krebsa. Co za tym idzie? Sprawność energetyczna jest dużo większa, a szybkość przemian znacznie wzrasta (skoro jest dostępny gotowy substrat w wyniku dostarczenia prekursoru i nie trzeba go otrzymywać ze zredukowanej formy xD). No dobra to jedna z jego właściwości, bo uwierzcie mi jest tego DUŻO więcej J
?W teorii zażywanie prekursorów NAD+ wspomaga cykl Krebsa, ale co jeszcze? Jedną z wielu funkcji tego koenzymu jest pośrednia aktywacja Sirtuliny (białek: SIRT1, SIRT2, SIRT3, SIRT7), które są enzymami umożliwiającymi transkrypcję i naprawę DNA, stabilizację chromosomów, wyrzut insuliny, itp. Wpływa to na zwiększenie sprawności i efektywności funkcjonowania mitochondriów (naszych „fabryk energii” wewnątrzkomórkowych), stabilizuje i ujędrnia błony komórkowe w okresie większego stresu oksydacyjnego (np.: w tracie intensywnego wysiłku), ograniczając i spowalniając ich apoptozę (kolokwialnie mówiąc śmierć komórki). Ponadto sprzyja powstawaniu nowych mitochondriów w komórkach mięśni szkieletowych. Jak widać NAD+ to bardzo potężne narzędzie, które w znaczący sposób wpływa nie tylko na samo wydatkowanie energii, jej rozporządzanie, sprawność komórek, ale i ich długowieczność. Urwał nać, czyżby Donaj miał nam sprzedać kolejne „panaceum” na wszelkie boleści i choroby? Otóż nic bardziej mylnego. NAD+ jest wciąż na etapie badań, a właśnie skoro o nich mowa co na ten temat wiemy? Oto bardzo krótkie zestawienie:
- Panowie Hongbo Zhang, Dongryeol Ryu i inni twierdzą, że badania na myszach dowodzą słuszność uzupełniania niedoborów NAD+ co poprawia czynność komórek macierzystych i mitochondriów oraz zwiększa żywotność badanych organizmów.
- Ekipa Kensuke Tateishi, Hiroaki Wakimoto i inni twierdzą, iż obniżony poziom NAD+ w komórkach jest bezpośrednio powiązany z cytotoksycznością i występowaniem zmutowanych kancerogennych komórek IDH1
- Badacze Rappou E., Jukarainen S. i inni udowadniają na przykładach osób otyłych, które schudły, że ich poziom NAD+ znacząco wzrósł, co oznacza iż nasz poziom otyłości jest bezpośrednio związany z tym koenzymem. Im więcej NAD+ tym jesteśmy szczuplejsi.
- Naukowcy Todd Penberthy, Ikuo Tsunoda udowodniają, iż obecność prekursorów NAD+ jest świetnym narzędziem w walce z chorobami typu stwardnienie rozsiane. W badaniu tym zauważono, iż komórki glejowe są odpowiedzialne za syntezę i dystrybucję NAD. Ponadto dowiedziono iż prekursory NAD+ są odpowiedzialne za korygowanie lipodystrofi (czyli miejscowym lub uogólnionym zanikaniem tkanki tłuszczowej) oraz zdrowie psychiczne pacjentów z MS.
- Tutaj mamy gwóźdź programu, gdyż Minghai Zhou, Gregory Ottenberg i inni sugerują, że śmierć neuronów indukowana przez proteiny prionowe jest bezpośrednio związana ze zmniejszeniem poziomu NAD+. W badaniu zauważono, iż białko prionowe wyczerpuje NAD+ z komórek, a następnie ATP co doprowadzając do jej śmierci. Natomiast w wyniku zwiększenia poziomu wewnątrzkomórkowego NAD+ w wyniku podawania prekursorów przedłużało życie komórek neuronowych w warunkach In vitro.
*Puenta
Reasumując to co tutaj napisaliśmy oraz to o czym nie wspomniałem w badaniach czym jest prekursor NAD+ (,np.: Niagen) i do czego służy:
– jest wydajnym źródłem witaminy B3
– optymalizuję pracę mitochondriów
– usprawnia metabolizm energetyczny komórek
– nasila spalanie tłuszczu
– przeciwdziała magazynowaniu tłuszczu
– wpływa na neuroregenerację oraz poprawia pracę mózgu, zwiększając wydajność energetyczną jego komórek
– opóźnia starzenie się komórek
– zwiększa witalność (zdecydowanie na mnie i moich podopiecznych działa na galowo!)
– zwiększa wrażliwość insulinową
*Prywatne obserwacje:
Jeśli chodzi o mnie używam, właśnie za namową Bena owego specyfiku od jakiś 4 tygodni. Moja witalność jest na poziomie tej, którą miałem w wieku 16 lat (nie żartuję!), libido mam jak koń, energii znacznie więcej, wydolność znacząco się poprawia, zdecydowanie lepiej funkcjonuje moja pamięć, choć tutaj pewnie dużą rolę odgrywają dobrze dobrane nootropiki przez Julię Cichaczewską, której serdecznie za to dziękuję. Mało tego robiłem mały test i przestałem na 3 dni brać Niagen. Zgadnijcie co się stało… Dokładnie tak jak się spodziewałem większość pozytywnych zmian zaczęło się cofać i powróciło niemal natychmiast po ponownym regularnym zażywaniu środka. Osobiście po głębszej analizie uważam, że jest to obowiązkowy suplement diety każdego człowieka po 30 roku życia, kiedy to procesy starzenia się powoli dają o sobie znać.
??Zatem niezależnie czy ćwiczysz, czy walczysz, wracasz z tarczą albo na tarczy!??
Kochani to by było na tyle dziś, jak zawsze na koniec Wam przypominam kodzie rabatowym, który Wam daje możliwość zakupów z 7% rabatem na cały asortyment w sklepie Muscle-zone.pl DONAJ05 . Jeśli wciąż jesteś chłonny wiedzy zapraszam Ciebie do naszych VOD, czy Webinarów oraz na obóz edukacyjno sportowy, podczas którego możemy indywidualnie razem z Basią wszystko wytłumaczyć oraz nauczyć jak żyć w zgodzie ze swoim ciałem, tak aby było Wam wygodnie. Ludzkie ciało ma preferencje, jest elastyczne i dopasowuje się do preferencji, ale wymaga pewnych podstaw, o których niestety nie nauczyłeś się w szkole. Jeśli chcesz nadrobić zaległości, poprawić stan zdrowia, kondycji, zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej, nauczyć się jak jeść aby nie tyć i jeść to co lubisz, czy może rozwinąć się jako już zawodowy sportowiec to zapraszamy! Obóz jest kameralny, maksymalnie 18 osób, a każdy kursant w ciągu 5 dni dostaje indywidualną opiekę. Szczegóły oczywiście tutaj.
Piśmiennictwo:
1. Wiki NAD+ https://pl.wikipedia.org/wiki/Dinukleotyd_nikotynoamidoadeninowy
2. Wiki Nukleotydy https://pl.wikipedia.org/wiki/Nukleotydy
3. Wiki Cykl Krebsa https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_kwasu_cytrynowego
4. Badanie: Niedobory Nad+ a komórki macierzyste
http://science.sciencemag.org/content/352/6292/1436
5. Badanie: Niedobory Nad+ a rak
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1535610815004274
6. Badanie: Poziom Nad+ wewnątrzkomórkowy, a otyłość
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26760174
7. Badanie: Nad+ a MS http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2651433/
8. Badanie: Nad+ a neurodegeneracja
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4840455/
9. Niagen w zastosowaniu http://thebrainformula.com/
10. Czy Niagen faktycznie działa? http://www.highya.com/niagen-reviews
11. Jak działa NAD+ on YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Kb-4uuCYLvE
12. Regulacja NAD+ i SAMe
http://www.nature.com/nature/journal/v508/n7495/fig_tab/nature13198_F4.html